Lokaty: realne zyski najniżej od półtora roku
Zakładane przed rokiem bankowe lokaty, po uwzględnieniu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (+0,3 proc. r/r) oraz 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, dały zarobić średnio 2,04 proc. wobec 2,46 proc. miesiąc i dwa miesiące wcześniej.
Choć inflacja była w czerwcu na poziomie zbliżonym do maja (0,3 vs 0,2 proc. r/r), to realny zysk z zakończonych rocznych lokat jest istotnie niższy niż w poprzednich miesiącach. Dzieje się tak dlatego, że depozyty te były zakładane w okresie silnych obniżek oprocentowania, które trwały od końca 2012 r. aż do ustabilizowania na niskim poziomie w sierpniu zeszłego roku. W kolejnych miesiącach wpływ ubiegłorocznych obniżek ma realne zyski powinien być więc już znacznie mniejszy. Wówczas ponownie pierwsze skrzypce grać będzie wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, którego dynamika chwilowo może być nawet ujemna. Oznaczałoby to, że negatywny wpływ na wartość pieniędzy zgromadzonych na bankowych depozytach miałby już tylko podatek.
Średni realny zysk z 12-miesięcznych zakończonych lokat
Wśród zakończonych 12-miesięcznych lokat największy realny zysk dała oferta Getin Banku na 4,15 proc., która po uwzględnieniu podatku i spadku cen dała zarobić 3,05 proc. Na drugim miejscu znalazł się Meritum Bank, w którym rzeczywista rentowność depozytu na 4 proc. wyniosła 2,93 proc., zaś na kolejnej pozycji uplasował się BIZ Bank (d. FM Bank) z lokatą na 3,9 proc. Dała ona realnie zarobić 2,85 proc. Najmniej zarobili zaś klienci Banku Zachodniego WBK (1,11 proc.) i Banku BGŻ (1,28 proc.).
Za rok o tej porze inflacja powinna wynosić około 1,3 proc. – wynika z najnowszej projekcji inflacji przygotowanej przez Narodowy Bank Polski. Dla zakładanych obecnie lokat oznaczałoby to, że po 12 miesiącach średni realny zysk wyniesie 0,85 proc. i w żadnym banku nie uda się osiągnąć rentowności powyżej 2 proc.
Na koniec ważna uwaga. Niewielki wzrost cen lub wręcz ich spadek, które powodują, że znacznie łatwiej jest zarabiać na lokatach, nie powinny być usprawiedliwieniem dla korzystania z przeciętnych ofert. Choćby dlatego, że oficjalny wskaźnik inflacji jest tylko pewnym przybliżeniem rzeczywistości, a tak naprawdę mało który z konsumentów może pochwalić się koszykiem podobnym do tego modelowego stosowanego przez GUS.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Jaka osoba nadaje się na skarbnika gminy?
Od dawna funkcjonuje reguła, że do zajęcia stanowiska samorządowego należy mieć pożądane wykształcenie. Do niedawna liczyły się w pierwszej kolejności umiejętności i predyspozycje. Aczkolwiek wymagania uległy zmianie, w szczególności w
W tym roku wzrost cen nie powinien przekroczyć 2 proc
Po spadku w czerwcu do najniższego tegorocznego poziomu inflacja w lipcu znów nieco przyspieszyła – do 1,7 proc. Wciąż jednak utrzymuje się na poziomie zdrowym dla gospodarki i pozostaje poniżej celu inflacyjnego. Dlatego stopy
Czy właściciele firm generują duże zarobki?
Wielu pracowników dużych przedsiębiorstw i korporacji prognozuje założenie własnej działalności gospodarczej. Przyczyn takiego rozwoju zawodowego jest kilka. Jednak zazwyczaj najbardziej ceniona jest niezależność decyzyjna i finansowa. Ile zarabia zwykły przedsiębiorca?
Duże polskie przedsiębiorstwo traci rocznie średnio 14 mln dolarów
Choć decydenci w firmach są świadomi konsekwencji związanych z przerwami w dostępie do systemu IT, to problem wciąż narasta. W ubiegłym roku na świecie duże firmy miały średnio po 15 takich nieplanowanych przestojów.
Stopy bez zmian, ale kredyty tanieją, a opłaty rosną
Wielu ekonomistów spodziewało się, że w listopadzie nastąpi kolejna obniżka stóp procentowych. Tymczasem decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy pozostały na niezmienionym poziomie. Expander zwraca jednak uwagę, że nadal doświadczamy konsekwencji
Dla kogo kredyt technologiczny?
Aktualnie duża część firm stawia na rozwój, zakup nowszego sprzętu i wprowadza innowacyjne technologie. To naprawdę przydatne i korzystne rozwiązanie, ponieważ ułatwia działanie przedsiębiorstwa oraz stwarza możliwości. Wiadomo jednak, że
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!